A voltage of peak value 283 V and varying frequency is applied to series LCR combination in which `R=3Omega, L=25 mH` and `C=400 mu F`. Then the frequency (in Hz) of the source at which maximum power is dissipated in the above is
A. `51.5`
B. `50.7`
C. `51.1`
D. `50.3`

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
Here, `V_(0)=283 V, R = 3Omega, L=25xx10^(-3)H`
`C=400 mu F = 4xx10^(-4)F`
Maximum power is dissipated at resonance, for which
`upsilon = (1)/(2pi sqrt(LC))=(1xx7)/(2xx22sqrt(25xx10^(-3)xx4xx10^(-4)))`
`=(7xx10^(3))/(44sqrt(10))=50.3 Hz`

5 views

Related Questions