A sinusoidal voltage of peak value 283 V and frequency 50 Hz is applied to a series LCR circuit in which R = 3 Ω . L = 25.48 m H . And C = 796 μ F .Suppose the frequency of the source can be varied.
What is the frequency of the source at which resonance occurs ?

4 views

1 Answers

The frequency at which the resonance occurs is
`omega_(0)` =
`(1)/(sqrt(LC))=(1)/(sqrt(25.48xx10^(-3)xx796xx10^(-6)))`
= 222.1 rad/s
`v_(r )=(omega_(0))/(2pi)=(221.1)/(2xx3.14)Hz = 35.4Hz`

4 views

Related Questions