In series LCR circuit `R = 18 Omega` and impedence is `33 Omega`. An Vrms voltage `220 V` is applied across the circuit . The true power consumed in AC circuit is
A. 220W
B. 400W
C. 600W
D. 800W

6 views

1 Answers

Correct Answer - D
`P=e_(rms). i_(rms) cos phi`
`=e_(rms.) (e_(rms))/(z). R/z`
`=(220 xx 220 xx 18)/(33 xx 33)`
`=(20 xx 20 xx 18)/(3 xx 3)`
`=20 xx 20 xx 2=800 W`.

6 views

Related Questions