In an LCR series combination, R=400`Omega` L=100mH and `C=1muF`. This combination is connected to a `25sin2000t` volt source. Find dissipated power in the circuit.

6 views

1 Answers

Power dissipated,
`P=1/2V_0I_0costheta=1/2times25times0.05times0.8=0.5W`

6 views

Related Questions