A series LCR circuit with `R=22Omega, L=1.5 H` and `C=40 mu F` is connected to a variable frequency 220 V ac supply. When the frequency of the supply equals the natural frequency of the circuit, what is the average power transferred to the circuit in one complete cycle?
A. 2000 W
B. 2200 W
C. 2400 W
D. 2500 W

8 views

1 Answers

Correct Answer - B
When the frequency of the supply equals to the natural frequency of circuit, resonance occurs.
`therefore Z=R=22 Omega` and `I_("rms")=(V_("rms"))/(Z)=(220)/(22)=10 A`
Average power transferred per cycle,
`P = V_("rms")I_("rms")cos 0^(@)=220xx10xx1=2200 W`

8 views

Related Questions