A series LCR circuit with `L = 0.12 H, C = 480 nF, R = 23 Omega` is connected to a 230 V variable frequency supply.
What is the Q - factor of the given circuit ?

4 views

1 Answers

Inductance `L = 0.12 H`,
Capacitance `C = 480 nF = 480xx10^(-9)F`
Resistance `R = 23 Omega`
The rms value of voltage Vrms = 230 V
Q-factor `= (omega A_(r )L)/(R )=(4166.7xx0.12)/(23)=21.74`.

4 views

Related Questions