The resonant frequency of a series LCR circuit with `L=2.0 H,C =32 muF` and `R=10 Omega` is
A. 20 Hz
B. 30 Hz
C. 40 Hz
D. 50 Hz

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Here, `L=2 H, C=32 mu F =32xx10^(-6)F, R=10 Omega`
`therefore omega_(r )=(1)/(sqrt(LC))=(1)/(sqrt(2xx32xx10^(-6)))=125 "rad "s^(-1)`
`upsilon_(r )=(omega_(r ))/(2pi)=(125)/(2xx3.14)=20 Hz`

4 views

Related Questions