Obtain the resonant frequency and Q factor of a series LCR circuit with L = 3.0 H, `C = 27 mu F` and R = 7.4 ohm.
Obtain the resonant frequency and Q factor of a series LCR circuit with L = 3.0 H, `C = 27 mu F` and R = 7.4 ohm.
A. 111.1 rad `s^(-1),45.05`
B. 121.1 rad `s^(-1)`, 55.05
C. 131.1 rad `s^(-1)`, 65.05
D. 141.1 rad `s^(-1)`, 75.05
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`omega=(1)/(sqrt(LC))=(1)/(sqrt(3xx27xx10^(-6)))=(1)/(sqrt(81xx10^(-6)))`
`=(1)/(9xx10^(-3))=11.1`rad/s
`Q=(1)/(R)sqrt((L)/(C))=(1)/(7.4)sqrt((3)/(27xx10^(-6)))=45.05`
4 views
Answered