The value of amplitude at an antinode , on an undamped one dimensional stationary wave of wavelength 1.2 m, is 5mm. Then the value of amplitude of par
The value of amplitude at an antinode , on an undamped one dimensional stationary wave of wavelength 1.2 m, is 5mm. Then the value of amplitude of particle at a distance of 15cm from an antinode is
A. 3.535 mm
B. 0.707 mm
C. 5 mm
D. 7.07 mm
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`R=2Acos (2pix)/(lamda)`
`=5xx10^(-3) cos(2pixx0.5)/(1.2)`
`=5xx10^(-3)cospi/4=3.535`mm
4 views
Answered