A wave of length `2m` is superimposed on its reflected wave to form a stationary wave. A node is located at `x=3m`, the next node will be located at `
A wave of length `2m` is superimposed on its reflected wave to form a stationary wave. A node is located at `x=3m`, the next node will be located at `x` equals to
A. 3 m
B. 2 m
C. 5 m
D. 4 m
6 views
1 Answers
Correct Answer - d
Distance between two consecutive node is `lambda/2`
`therefore lambda /2=2/2m=1`m
So, the distance of another node form the surface will be
`3 = lambda/ 2 = 3 + 1 = 4`m
6 views
Answered