In a stationary wave of frequency 200 Hz, the distance between a node and a neighbouring antinode is 0.4m . What the wavelength and velocity of the wave ?
A. 1.6 m, 320 m/s
B. 2.0 m, 360 m/s
C. 1.8m, 340 m/s
D. 2.2 m, 380 m/s

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`lamda/4 = 0.4 therefore lamda=0.4xx4=1.6m`
`v=nlamda`
`=200xx1.6=320`

5 views