A train starts from Pune at 9:00 A.M. and reaches Mumbai at 12:00 noon and a car start to move from Mumbai at 10:30 A.M. and reaches Pune at 4:30 P.M. If the distance between Pune and Mumbai is 600 km, then at what time the train and car meet each other?
A train starts from Pune at 9:00 A.M. and reaches Mumbai at 12:00 noon and a car start to move from Mumbai at 10:30 A.M. and reaches Pune at 4:30 P.M. If the distance between Pune and Mumbai is 600 km, then at what time the train and car meet each other? Correct Answer 11:30 A.M.
Given:
Distance between Pune to Mumbai = 600 km
The train starts at 9:00 A.M.
Formula used:
Speed : distance / time
Calculation:
Speed of train : 600 / 3
= 200 km / h
Speed of car = 600 / 6
= 100 km / h
Distance travelld by train from 9:00 A.M. to 10:30 A.M. is 300 km
Remaining distance = 600 – 300 = 300 km
Relative speed of train and car = (200 + 100) km / h
= 300 km / h
Time: 300 / 300
= 1 hour
Hence, the train and car meet at 11:30 A.M.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025