A train starts from Panipat at 6:00 a.m. and reaches Pathankot at 10 a.m. The other train starts from Pathankot at 8 a.m. and reaches Panipat at 11:30 a.m. If the distance between Panipat and Pathankot is 28 km, then at what time did the two trains meet each other?
A train starts from Panipat at 6:00 a.m. and reaches Pathankot at 10 a.m. The other train starts from Pathankot at 8 a.m. and reaches Panipat at 11:30 a.m. If the distance between Panipat and Pathankot is 28 km, then at what time did the two trains meet each other? Correct Answer 8:56 am
GIVEN :
Let the distance between Panipat and Pathankot be 28 km
CALCULATION :
The Speed of the train starting from Panipat = 28/4 = 7 km/h
The Speed of train starting from Pathankot = 28/3.5 = 8 km/h
Suppose the two trains meet x hours after 6.00 am
Then x × 7 + (x - 2) x 8 = 28
or, 7x + 8x - 16 = 28
or, 15x = 44
or, x = 44/15 = 2h 56 min
Hence, the required time = 8:56 am
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025