Two trains start from two stations A and B towards each other and the speed of the train starts from A is 18 km/hour less than twice the speed of the train starts from B. If they meet in 5 hour and the distance between A and B is 450 km, then find the time taken by trains to cross a platform of length 90 m where the length of each train is 30 m.
Two trains start from two stations A and B towards each other and the speed of the train starts from A is 18 km/hour less than twice the speed of the train starts from B. If they meet in 5 hour and the distance between A and B is 450 km, then find the time taken by trains to cross a platform of length 90 m where the length of each train is 30 m. Correct Answer 8 seconds, 12 seconds
Formula used:
Distance = speed × time
Calculation:
Let the speed of train starts from B be X km/hour
So, the speed of train starts from A = (2X – 18) km/hour
Since, they meet in 5 hours it means both the trains travel for 5 hours
So, the distance travel by both of the trains is equal to the distance between stations A and B
⇒ X × 5 + (2X – 18) × 5 = 450
⇒ 15X = 540
So, X = 36 km/hour
So, the speed of train B = 36 km/ hour = 10 m/second
And the speed of train A = (2 × 36 – 18) = 54 km/hour = 15 m/second
∴ The time taken by train A to cross the platform = (90 + 30)/15 = 8 seconds
∴ The time taken by train B to cross the platform = (90 + 30)/10 = 12 seconds