The speed of car is S km/hr running on the road besides a railway track. If the speed of the train is (S + 144) km/hr and car is D meter distance ahead of the engine of train. The train will pass the car in 21 seconds. If the speed of the car is 60 km/hr and the speed of the train is (S + 110) km/hr. The car is (D – 240) meter distance ahead of the engine of the train and the train will pass the car in 20 seconds. The length of the train is (D + 160) m. Then, what is the value of S?
The speed of car is S km/hr running on the road besides a railway track. If the speed of the train is (S + 144) km/hr and car is D meter distance ahead of the engine of train. The train will pass the car in 21 seconds. If the speed of the car is 60 km/hr and the speed of the train is (S + 110) km/hr. The car is (D – 240) meter distance ahead of the engine of the train and the train will pass the car in 20 seconds. The length of the train is (D + 160) m. Then, what is the value of S? Correct Answer 58
Formula:
Distance = Time × Speed
Calculation:
Case I:
The speed of the Car = S km/hr
The Speed of the train = (S + 144) km/hr
Total Time = 21 seconds
Total Distance = (D + D + 160) = (2D + 160) meters
∴ Relative Speed = (S + 144 – S) km/hr = 144km/hr
⇒ 144 × 5/18 m/s
⇒ 40 m/s
∴ Distance = Speed × Time
⇒ (2D + 160) = 40 × 21
⇒ 2D = 840 – 160
⇒ 2D = 680
⇒ D = 340
Case II:
The speed of car = 60 km/hr
Speed of train = (S + 110) km/hr
∴ Relative Speed = (S + 110 – 60) = (S + 50) km/hr
Total Distance = (D – 240) + (D + 160)
⇒ (2D – 80)
⇒ (680 – 80)
⇒ 600 meters
Time = 20 seconds
Thus, Distance = Speed × Time
600 = (S + 50) × 5/18 × 20
⇒ (S + 50) = 6 × 18
⇒ S + 50 = 108
⇒ S = 108 – 50
⇒ S = 58