A jogger running at 9 kmph alongside a railway track is 240 metres ahead of the engine of a 120 metre long train running at 45 kmph in the same direction. In how much time will the train pass the jogger ?

A jogger running at 9 kmph alongside a railway track is 240 metres ahead of the engine of a 120 metre long train running at 45 kmph in the same direction. In how much time will the train pass the jogger ? Correct Answer 36 sec

Given speed of jogger = 9 kmph Speed of train = 45 kmphAs they are in same direction, Relative speed = 45 - 9 = 36 kmph = 36x5/18 = 10 m/sDistance = 240 + 120 = 360 mts Time = distance/speed = 360/10 = 36 sec.

Related Questions