A jogger is running at 9 kmph alongside a railway track is 240 meters ahead of the engine of a 120 meters long train running at 45 kmph in the same direction. In how much time will the train pass the jogger ?
A jogger is running at 9 kmph alongside a railway track is 240 meters ahead of the engine of a 120 meters long train running at 45 kmph in the same direction. In how much time will the train pass the jogger ? Correct Answer 36 sec
Speed of the train relative to jogger = (45-9) km/hr = 36 km/hr =(36*5/18) m/sec = 10 m/sec
Distance to be covered =(240 + 120)m = 360 m
Time taken = 360/10 sec = 36 sec
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025