A 60 m long ship is moving at a speed of 30 km/hr alongside a river shore. A 210 m long goods train is running on the track beside the shore at a speed of 78 km/hr. If the train is coming towards the ship, in how much time will the train cross a man who is sitting on the ship?

A 60 m long ship is moving at a speed of 30 km/hr alongside a river shore. A 210 m long goods train is running on the track beside the shore at a speed of 78 km/hr. If the train is coming towards the ship, in how much time will the train cross a man who is sitting on the ship? Correct Answer 7 sec

Short Trick:

Time taken by the train to cross the man = {210/(108 × 5/18)} = 7 sec

Detailed Solution:

Speed with which the man is moving = Speed of ship = 30 km/hr

Speed of train = 78 km/hr

As the train is coming towards the ship, this means that the man on the ship and the train are moving from opposite directions, hence, their relative speed is the sum of their individual speeds.

⇒ Relative speed of man & train = 30 + 78 = 108 km/hr

= 108 × (5/18) = 30 m/sec

Now,

⇒ Time taken to cross the man

= Length of train/Relative speed of man and train = 210/30 = 7 sec

Related Questions