Two cars, running beside the railway track at a speed of 40 km/hr and 49 km/hr, are approaching towards a train from a distance of 480 m and 710 m respectively. If the train is 330 m long and is running at a speed of 95 km/hr, in how much time will he cross both the cars?
Two cars, running beside the railway track at a speed of 40 km/hr and 49 km/hr, are approaching towards a train from a distance of 480 m and 710 m respectively. If the train is 330 m long and is running at a speed of 95 km/hr, in how much time will he cross both the cars? Correct Answer 26 sec
Considering first car,
As the car and train are moving in opposite direction,
Relative speed of train w.r.t. first car = 95 + 40 = 135 km/hr = 135 × (5/18) = 37.5 m/sec.
Time taken by train to cross first car (t1)
= (length of train + distance between train & first car)/relative speed of train w.r.t. first car
= (330 + 480)/37.5 = 810/37.5 = 21.6 sec.
Considering second car,
As the car and train are moving in opposite direction,
Relative speed of train w.r.t. second car = 95 + 49 = 144 km/hr = 144 × (5/18) = 40 m/sec.
Time taken by train to cross second car (t2)
= (length of train + distance b/w train & second car)/relative speed of train w.r.t. second car
= (330 + 710)/40 = 1040/40 = 26 sec.
Hence, the train will cross the first car in 21.6 sec, and then the second car 4.4 sec later, i.e. in 26 sec.
∴ The train will cross both the cars in 26 sec.