A jogger running at 9 km/hr along side a railway track is 260 m ahead of the engine of a 140 m long train running at 45 km/hr in the same direction. In how much time will the train pass the jogger ?

A jogger running at 9 km/hr along side a railway track is 260 m ahead of the engine of a 140 m long train running at 45 km/hr in the same direction. In how much time will the train pass the jogger ? Correct Answer 40 sec

Speed of train relative to jogger = 45 - 9 = 36 km/hr.= 36 x 5/18 = 10 m/sec.

Distance to be covered = 260 + 140 = 400 m.

Time taken = 400/10 = 40 sec.

Related Questions