Two cities A and B are 600 km apart and from A to B is a downstream journey on a stream which flows at a speed of 10 km/hr. Two boats P and Q run to and fro between two cities. Speed of Boat P, which starts from city A is 50 km/hr while speed of boat Q, which starts from city B at the same time is 30 km/hr. After how much time will two boats meet for the second time?
Two cities A and B are 600 km apart and from A to B is a downstream journey on a stream which flows at a speed of 10 km/hr. Two boats P and Q run to and fro between two cities. Speed of Boat P, which starts from city A is 50 km/hr while speed of boat Q, which starts from city B at the same time is 30 km/hr. After how much time will two boats meet for the second time? Correct Answer 20 hours
Distance between city A and B = 600 km
Speed of boat P = 50 km/hr
Speed of boat Q = 30 km/hr
Speed of the stream = 10 km/hr
As, A to B is the downstream journey,
When boat P travels downstream, effective speed of boat P = 50 + 10 = 60 km/h
Similarly,
When boat Q travels upstream, effective speed of boat Q = 30 – 10 = 20 km/h
Relative speed (as boats are travelling in opposite direction) = 60 + 20 = 80 km/h
Time in which boats will meet for the first time = 600/80 = 7.5 hours
Now,
Time taken by boat P to reach city B = (600/60) = 10 hours
When boat P reaches city B,
Distance travelled by boat Q = 20 × 10 = 200 km
So, boat Q will be at 200 km from city B
As, boat P has reached city B so it will return to city A. Now, direction of boat P will change and hence after 10 hours, both P and Q will be travelling upstream.
When boat P travels upstream, effective speed of boat P = 50 – 10 = 40 km/hr
Relative speed (as boats are travelling in same direction) = 40 – 20 = 20 km/hr
As, Q is ahead of P by 200 km,
Time taken by P to catch Q = (200/20) = 10 hours
∴ P and Q will meet after (10 + 10) = 20 hours for the second time.