Two boats go downstream in a river at a speed of 15 km/hr and 20 km/hr. The speed of the stream is 4 km/hr. The distance between both the boats is 30 km. In how much time will they meet if the boats are going downstream?

Two boats go downstream in a river at a speed of 15 km/hr and 20 km/hr. The speed of the stream is 4 km/hr. The distance between both the boats is 30 km. In how much time will they meet if the boats are going downstream? Correct Answer 6 hours

Relative speed of both boats = 20 – 15 = 5 km/hr

Distance = 30 km

Time = 30/5 = 6 hour

∴ They meet after 6 hours.

Related Questions