Study the following questions carefully and answer accordingly. Quantity - I) If the time taken by a boat to cover the same distance in upstream is 2 hours more than downstream. The downstream speed of the boat and the speed of current is 16 kmph and 4 kmph then find the total distance travelled by the boat? Quantity - II) If the time taken by the boat in upstream and in downstream is 16 hours and 10 hours to cover the same distance. Then find the speed of boat in still water is how much percent of the speed of stream? Quantity – III) If the length of rectangle is twice of its breadth and 3 times more than the side of square and the difference between the side of square and length of rectangle is 15 cm then find the area of rectangle ?
Study the following questions carefully and answer accordingly. Quantity - I) If the time taken by a boat to cover the same distance in upstream is 2 hours more than downstream. The downstream speed of the boat and the speed of current is 16 kmph and 4 kmph then find the total distance travelled by the boat? Quantity - II) If the time taken by the boat in upstream and in downstream is 16 hours and 10 hours to cover the same distance. Then find the speed of boat in still water is how much percent of the speed of stream? Quantity – III) If the length of rectangle is twice of its breadth and 3 times more than the side of square and the difference between the side of square and length of rectangle is 15 cm then find the area of rectangle ? Correct Answer Quantity - I < Quantity – II > Quantity – III
Quantity - I)
Downstream speed = 16 kmph
Speed of stream = 4 kmph
Upstream speed = 12 - 4 = 8 kmph
Let the distance travelled = D kms
Time taken in downstream = T hours.
Time taken in upstream = T + 2 hours.
According to the question.
D/16 = T
D/8 = T + 2
On solving above equation we get,
T = 2 hours.
D = 32 kms.
Total distance covered = 32 × 2 = 64 kms
Quantity - II)
When the distance is same.
Downstream : Upstream
Time 10 : 16
Speed 8x : 5x
Let the speed of Boat in still water = (u) kmph
Let the speed of stream = (v) kmph
u + v = 8x ----(1)
u - v = 5x ----(2)
Solving eq(1) and eq(2)
u = 13/2
v = 3/2
Percentage = (u/v) × 100
Percentage = (13/3) × 100 = 433.3%
Quantity III
Side : length : breadth = 1x : 4x : 2x ----(1)
Difference = 3x
Actual difference = 15 cm
3x = 15 cm
x = 5 cm
Area of rectangle = (2x) X (4x)
Area of rectangle = 200 cm2
Quantity - I < Quantity – II > Quantity – III