Consider the op-amp circuit shown. The breakdown voltage of the Zener is 5V. β for the transistor is 100. R1=10kΩ, R2=90kΩ, R3=30kΩ, R4=50kΩ. Calculate the total output voltage.

Consider the op-amp circuit shown. The breakdown voltage of the Zener is 5V. β for the transistor is 100. R1=10kΩ, R2=90kΩ, R3=30kΩ, R4=50kΩ. Calculate the total output voltage. Correct Answer 20V

VO = VZ(1+R2/R3) = 5(1+90/30) = 5×4 VO = 20V.

Related Questions