Consider the circuit shown and find the percentage increase in power dissipation of the transistor if the source voltage increases by 10%. Given that the breakdown voltage is 5V, R1=10kΩ, R2=100kΩ, R3=200kΩ, R4=10Ω. The source voltage VS=25V.
Consider the circuit shown and find the percentage increase in power dissipation of the transistor if the source voltage increases by 10%. Given that the breakdown voltage is 5V, R1=10kΩ, R2=100kΩ, R3=200kΩ, R4=10Ω. The source voltage VS=25V. Correct Answer 14.28%
Originally, VCE = 25-5 x 3/2 = 17.5V IC = 7.5/10 = 0.75A VOUT and IC do not change, only VCE changes. 10% increase in VS means now VS = 110/100 * 25 = 27.5V VCE = 20V Power initially P1 = 17.5 x 0.75 = 13.125W Power finally P2 = 20 * 0.75 = 15W Power increase % = 15-13.125/13.125*100 = 14.28%.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025