Consider the following circuit. Find the power dissipation of the transistor given that the diode breakdown voltage is 5V, R1=20kΩ, R2=100kΩ, R3=200kΩ, R4=10Ω. The source voltage VS=20V.

Consider the following circuit. Find the power dissipation of the transistor given that the diode breakdown voltage is 5V, R1=20kΩ, R2=100kΩ, R3=200kΩ, R4=10Ω. The source voltage VS=20V. Correct Answer 9.375W

Power dissipation = VCE x IC VCE = VC – VE = VS – VOUT = 20-5(1+R2/R3) = 20-5×3/2 = 20-7.5 = 12.5V IC ≈ IE = load current, since R2 and R3 are greater than the load, so most current flows through the load. IL = VOUT/10 = 0.75A P = 12.5 x 0.75 = 9.375W.

Related Questions