A Zener regulator has to handle supply voltage variation from 19.5V to 22.5V. Find the magnitude of regulating resistance, if the load resistance is 6KΩ. The Zener diode has the following specifications: breakdown voltage =18V, (IZ)Min=2µA, maximum power dissipation=60mW and Zener resistance =20Ω.
A Zener regulator has to handle supply voltage variation from 19.5V to 22.5V. Find the magnitude of regulating resistance, if the load resistance is 6KΩ. The Zener diode has the following specifications: breakdown voltage =18V, (IZ)Min=2µA, maximum power dissipation=60mW and Zener resistance =20Ω. Correct Answer 77.8 < R < 500Ω
(PZ)MAX/rZ=(IZ)MAX2 . So, (IZ)MAX =60m/20=54.8µA. IL=VO/RL=18/6000=3mA. RMAX=(VMin-VZ)/=(19.5-18)/(2µ+3m)=500Ω. RMin=(VMAX-VZ)/=(22.5-18)/(54.8m+3m)=77.8Ω.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025