The following is a shunt regulator. Find maximum power dissipation of the Zener diode and transistor, given that the source voltage varies from 20-40V, the Zener breakdown voltage is 5V, the output voltage is 10V, the resistance R1=50Ω, R2=20kΩ, β=99, VBE=0.5V.

The following is a shunt regulator. Find maximum power dissipation of the Zener diode and transistor, given that the source voltage varies from 20-40V, the Zener breakdown voltage is 5V, the output voltage is 10V, the resistance R1=50Ω, R2=20kΩ, β=99, VBE=0.5V. Correct Answer PTransistor = 5.94 W, PZener = 0.057 W

Output voltage = 10V = VCE Current across R1 = VS-VO/R1 For maximum power dissipation, supply is maximum I = 40-10/50 = 0.6A Current I = IZ + IC = IB + βIB = 100IB IB = 6mA IC = 0.594 A PTransistor = 10*0.594 = 5.94 W PZener = 10-0.5 * 6mA = 57mA = 0.057 W.

Related Questions