For the zener diode shown in the figure, the zener voltage at knee is 7V, the knee current is negligible and the zener dynamic resistance is 10Ω. If the input voltage (Vi) ranges from 10 to 16 volts, the output voltage (Vo) ranges from?

For the zener diode shown in the figure, the zener voltage at knee is 7V, the knee current is negligible and the zener dynamic resistance is 10Ω. If the input voltage (Vi) ranges from 10 to 16 volts, the output voltage (Vo) ranges from? Correct Answer 7.14 to 7.43V

If i is the current flowing, then V0=10i+7 i=(VI-7)/210. By substituting, if VI=10V then i=1/70 and V0=(1/7)+7=7.14V if VI =16V then i=3/70 and V0=(3/7)+7=7.43V.

Related Questions