In the given circuit input voltage V is 2V and VB is 1V. The resistance R1 and R2 is 1K. Cut-in voltage of diode is 0.5V. Forward bias resistance is 10Ω. The current I will be (Use piecewise linear model of diode)
In the given circuit input voltage V is 2V and VB is 1V. The resistance R1 and R2 is 1K. Cut-in voltage of diode is 0.5V. Forward bias resistance is 10Ω. The current I will be (Use piecewise linear model of diode) Correct Answer 0.29mA
Since V-VB = 1V forward biases the diode, we can use equivalent circuit of diode as follows Current through R1, I1 = 1V/R1 = 1mA. Current through R2, I2 = (1-VD)/(R2¬+RD) = (1-0.7)/1010 = 0.297mA.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025