In the given circuit voltage V = 2V.cut-in voltage of diode is 0.7V. Forward resistance is 10Ω. The current I through the circuit is ____________ (Assume piecewise linear model for diode)

In the given circuit voltage V = 2V.cut-in voltage of diode is 0.7V. Forward resistance is 10Ω. The current I through the circuit is ____________ (Assume piecewise linear model for diode) Correct Answer 2.27mA

Since diode is in forward bias mode it can replaced by the equivalent circuit I = (V-VD)/R1+RD = (3-0.7)/1010 = 2.27mA.

Related Questions