For a particular depletion mode NMOS device, Vt = -2V, kn W/L = 200 µA/V2 and λ = 0.02V-1. For VDS = 2V. What is the value of the drain current if both L and W are doubled?
For a particular depletion mode NMOS device, Vt = -2V, kn W/L = 200 µA/V2 and λ = 0.02V-1. For VDS = 2V. What is the value of the drain current if both L and W are doubled? Correct Answer 408 µA
n:
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025