For a particular depletion mode NMOS device, Vt = -2V, kn W/L = 200 µA/V2 and λ = 0.02V-1. For VDS = 2V. What is the drain current that flows
For a particular depletion mode NMOS device, Vt = -2V, kn W/L = 200 µA/V2 and λ = 0.02V-1. For VDS = 2V. What is the drain current that flows Correct Answer 416 µA
n:
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025