A transistor series regulator has the following specifications: VIN=15V, VZ=8.3V, β=100, R=1.8KΩ, RL=2KΩ. What will be the Zener current in the regulator circuit?

A transistor series regulator has the following specifications: VIN=15V, VZ=8.3V, β=100, R=1.8KΩ, RL=2KΩ. What will be the Zener current in the regulator circuit? Correct Answer 3.68mA

We know, VO=VZ-VBE=8.3-0.7=7.6V. VCE=VIN-V0=15-7.6=7.4V. So, IR=(VIN-VZ)/R=(15-8.3)/1.8m=3.72mA. IL=VO/RL=7.6/2000=3.8mA. IB=IL/ β=3.8mA/100=0.038mA. Finally, IZ=IR-IB=3.72-0.038=3.682mA.

Related Questions

A Zener voltage regulator will cease to act as a voltage regulator if Zener current becomes ___________