An organic compound with C =40 % and H= 13.33 % and N=46.67 % Its empirical empirical formula would be
An organic compound with C =40 % and H= 13.33 % and N=46.67 % Its empirical empirical formula would be
A. CHN
B. `C_(2)H_(2)N`
C. `CH_(4)N`
D. `C_(3)H_(7)N`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
Ratio of C:H:N
`=(40)/(12):(13.33)/(1)=(46.67)/(14)=1:4:1`
Empirical formula `=CH_2O`
4 views
Answered