The empirical formula of a compound is `CH_2` . One mole of compound has a mass of 42 g, its molecular- formula is
A. `CH_(2)`
B. `C_(2)H_(2)`
C. `C_(3)H_(6)`
D. `C_(3)H_(8)`

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
Mpl mass=Mass of 1 mol of the
Compound =42
Empirical formula mass of `CH_2=12+2=14`
`n=("Mol.mass ")/("E.F mass")=42/14=3`
`M.F=(E.F)_(n)=(CH_(2))_(3)=C_(3)H_(6)`
Empirical formula mass of `CH_2=12+2=14`
n`=("Mol. Mass ")/("E.F mass ")=42/14=3`
`M.F=(E.F.)_(n)=(CH_(2))_3=C_3H_6`

5 views