An organic compound with C =40 % and H= 6.7% will have the empirical formula
An organic compound with C =40 % and H= 6.7% will have the empirical formula
A. `CH_(4)`
B. `CH_(4)O`
C. `C_(3)H_(6)O_(3)`
D. `C_(2)H_(4)O_(2)`
6 views
1 Answers
Correct Answer - B
Ratio of C:H:O
`=40/12:(6.7)/(1):(53.33)/(16)=1:2:1`
Hence Empirical formula `=CH_O`
6 views
Answered