If empirical formula of an organic compound is `CH_(2)O " and its " 6.02xx10^(23)` molecules weight 60 g then it can be
A. `CH_(3)OH`
B. `C_(2)H_(5)OH`
C. `HCOOH`
D. `HCOOCH_(3)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
1 mol=60 g
(E.F.mass `=12 +2xx1+16=30 g `
=2(E.F mass ) because Molecular formula `=2xxE.F=2(CH_(2)O)
C_2H_4O_2 "i.e" HCOOCH_3`

4 views