An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its chemical analysis gave C, 38.71% and H, 9.67%. The empirical formula of compound would b
An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its chemical analysis gave C, 38.71% and H, 9.67%. The empirical formula of compound would be
A. `CH_(3)O`
B. `CH_(2)O`
C. `CHO_(2)`
D. `CHO`
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
% of oxygen `= 100-38.71-9.67=51.62`
`:. C:H:O = :(38.71)/(12):(9.67)/(1):(51.62)/(16)`
`=3.225:9.67:3.226=1:3:1`
`:. EF = CH_(2)O`
5 views
Answered