An organic compound on analysis gave C=39.9 % ,H= 6.7 % and O =53.4 % .The empricial formula of the compound is
An organic compound on analysis gave C=39.9 % ,H= 6.7 % and O =53.4 % .The empricial formula of the compound is
A. `CHO_2`
B. `CH_2O`
C. `C_2H_2O_2`
D. CHO
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
`C=(39.9)/(12)=3.35,H=(6.7)/(1)=6.7,`
O=(53.4)/(16)=3.34`
`therefore E.F = CH_(2)O`
5 views
Answered