How much of sulphur is present in an organic compound ,if 0.53 g of the compound gave 1.158 g of `BaSO_(4)` on analysis ?
A. 0.1
B. 0.15
C. 0.2
D. 0.3

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
233 g `BaSO_(4)` contains =32 g sulphur
`therefore " 1.158 g " BaSO_(4) " contains " = 32/233 xx 1.158 `g
`therefore " percentage of " S=32/233xx1.158 xx 100/0.53= 30%`

5 views

Related Questions