If 0.32 g of an organic compound containing sulphur produces 0.233 g of `BaSO_(4)` Then the percentage of sulphur in it is
A. 10
B. 15
C. 20
D. 25

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`underset("Compound")0.32 g rarr underset("0.233 g")BaSO_(4)`
with S
`Ba " "S" "O_(4)-=S`
137+32+64=32
233g=32g
233 g of `BaSO_(4)` contains `S=(32xx0.233)/(233)`
=0.032g
0.32 of compound contains sulphur = 0.032 g
`=(0.032 xx 100)/(0.32)`=10 %

4 views

Related Questions