An organic compound contains, `C, H` and `S`. The minimum molecular weight of the compound containing `8%` sulphur is :
`("atomic weight of" S=32 "amu")`
A. 200
B. 400
C. 800
D. 600

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
Minimum molecular mass is obtained when it is supposed that one molecule of the compound contains only one atom of the given element under investigation.
`therefore` Min .mol.mass
`= 100xx At. ("Mass of element under investigation ")/("% of the element ")`
`=(100xx32 ) /(4)=800`

5 views

Related Questions