A certain compound contain `16%` oxgyen and `4%` sulphur by mass. Find minimum possible molecular weight of compound.
A certain compound contain `16%` oxgyen and `4%` sulphur by mass. Find minimum possible molecular weight of compound.
A. `600 gm`
B. `480 gm`
C. `800 gm`
D. `100 gm`
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
for 16% oxgyen
`(16)/(100) xx M = 16` [minimum 1 atom of oxgyen will be present]
`M = 100 gm`
For 4% sulphur
`(4)/(100) M = 32`
`M = 800 gm`
5 views
Answered