Wavelength of an oxgyen molecule, `O_(2)`, travelling at `500 m//sec` is :
Wavelength of an oxgyen molecule, `O_(2)`, travelling at `500 m//sec` is :
A. `0.026 Å`
B. `2.6 Å`
C. `0.26 Å`
D. `26 Å`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`lambda = (h)/(mv)`
`O_(2)` molecule
`m = 32` amu
`= 32 xx 1.6 xx 10^(-27) kg`
`lambda = (6.626 xx 10^(-34))/(32 xx 1.6 xx 10^(-27) xx 500) = 0.26 Å`
4 views
Answered