0.2 g of an organic compound on comptete combustion produces 0.18 g of water ,then the percentage of hydrogen in it is
0.2 g of an organic compound on comptete combustion produces 0.18 g of water ,then the percentage of hydrogen in it is
A. 5
B. 10
C. 15
D. 20
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`o .2 overset("Combustion") rarr H_(2)O` organic compound 0.18 g
18g of water contains H= 2 g
0.18 g of the water contains H= 2g
0.18 g of water contains `H=(2xx0.18)/(18) = 0.02 g `
0.2 g of organic compound contains H=0.02 g
100 g of organic compound contains `=(0.02 xx 100)/(0.2)=10%`
4 views
Answered