If 0.2 g of an organic compound containing carbon,hydrogen and oxygen on combustion yielded 0.147 g `CO_(2)` and 0.12 g water ,What will be the conten
If 0.2 g of an organic compound containing carbon,hydrogen and oxygen on combustion yielded 0.147 g `CO_(2)` and 0.12 g water ,What will be the content of oxygen in substence ?
A. 0.7329
B. 0.7845
C. 0.8323
D. 0.895
6 views
1 Answers
Correct Answer - A
% age of `C=12/44xx(0.174)/(0.2)xx100=20`
% age of `H =2/18xx(0.12)/(0.2)xx100=6.66`
% age of O= 100-(% age of C + % age of H)
100-(20+6.66)=73.29 %
6 views
Answered