A sample of pure compound contains 1.15 of sodium, `3.01xx10^(22)` atoms of carbon and 0.1 mol of oxygen atom. Its empirical formula is
A sample of pure compound contains 1.15 of sodium, `3.01xx10^(22)` atoms of carbon and 0.1 mol of oxygen atom. Its empirical formula is
A. `Na_(2)CO_(3)`
B. `NaCO_(2)`
C. `Na_(2)CO`
D. `Na_(2)CO_(2)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
Moles of sodium `= (1.15g)/(23gmol^(-1)) = 0.05 mol`
Moles of carbon `= (3.01xx10^(22))/(6.02xx10^(23)) = 0.05 mol`
Moles of oxygen = 0.1
Mole ratio, Na : C : O = 1:1:2
`:. E.F. = NaCO_(2)`
4 views
Answered