A sample of pure compound contains 2.04 g of sodium, `2.65xx10^(22)` atoms of carbon and 0.132 mol of oxygen atoms. Its empirical formula is
A. `NaCO_(2)`
B. `Na_(2)C_(2)O_(4)`
C. `Na_(2)CO_(3)`
D. None of these

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
First find the number of moles of three elements
No. of moles of `Na=(2.04g)/(23gmol^(-1))=0.0887` mol
Number of moles of C
`=(2.65xx10^(27)"atoms")/(6.02xx10^(23)"atoms"mol^(-1))=0.0440 mol`
Number of moles of `O=0.132 mol`
Ratio of number of moles of
`{:(Na,:,C,:,O),(0.0887,:,0.0440,:,0.0132),(2,:,1,:,3):}`
`:.` Epirical formula : `Na_(2)CO_(3)`

4 views

Related Questions