For a transistor in common emitter configuration, the current amplification factor is 4 . If the transistor is connected in the common base connected
For a transistor in common emitter configuration, the current amplification factor is 4 . If the transistor is connected in the common base connected and change in emitter current be `6 m A`, then the collector current will be
A. 2.4 mA
B. 3.6 mA
C. 4.8 mA
D. 7.2 mA
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
`beta=4, I_(e)=6mA, I_(c) =?`
`alpha=(beta)/(1+beta)=(I_(c))/(I_(e))`
`=(4)/(5)=(I_(c))/(6)`
`therefore I_(c)=(24)/(5)=4.8 mA`
5 views
Answered